RZEKI

Drawa

Źródło Drawy znajduje się w okolicach wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój w Drawskim Parku Krajobrazowym. Dalej przepływa przez rezerwat przyrody Dolina Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe), jezioro Żerdno oraz najgłębsze jezioro województwa zachodniopomorskiego, Drawsko. Następnie przez jezioro Wilczkowo, miasta Złocieniec i Drawsko Pomorskie, jezioro Lubie, jezioro Wielkie Dębno, poligon drawski oraz wieś Prostynię w gminie Kalisz Pomorski. Kolejne jest miasto Drawno, w którym znajduje się siedziba Drawieńskiego Parku Narodowego, przez który przepływa Drawa i jej odnoga, Płociczna. Następnie rzeka wyznacza granicę pomiędzy województwami: wielkopolskim i lubuskim, a w okolicach Krzyża Wielkopolskiego wpada do Noteci.

Przez Drawę od Czaplinka przez jezioro Drawsko aż do Noteci prowadzi kajakowy tzw. Srebrny Szlak im. ks. Karola Wojtyły.

Na odcinku między jeziorem Dąbie Wielkie, a elektrownią wodną Borowo Drawa przepływa przez zamkniętą część Poligonu Drawskiego. Spływ tym odcinkiem Drawy jest zabroniony.

Na Drawie znajdują się dwie XIX-wieczne elektrownie wodne – elektrownia w Borowie i elektrownia Kamienna w Głusku.*

Transport-

Odległość od naszej bazy w Przechlewie

Czaplinek 95 km
Str. Drawsko 102 km
Rzepowi 107 km
Głęboczek 107 km
Złocieniec 112 km
Rzęśnica – Daszkowo 118 km
Drawsko Pomorskie 125 km
Gudowo 126 km
Karmice 131 km
Lubieszewo 123 km
Prostynia 145 km
Drawno 149 km
Borowiec 153 km
Banino 154 km
Sitnica 154 km
Głusko 146 km
Krzyż Wielkopolski 168 km